Zastosowanie iniekcji w naprawie posadzek przemysłowych, które uległy klawiszowaniu polega na wprowadzeniu odpowiednio dobranego materiału do uszkodzeń w konstrukcji. Jest to metoda pozwalająca uniknąć kosztownych prac budowlanych, a także przestojów w funkcjonowaniu przestrzeni, gdzie prowadzone są takie działania. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z tą metodą.
Przyczyny powstawania uszkodzeń w betonie
Jeżeli mówimy o naprawie betonu, to nie sposób pominąć przyczyn ich powstawania. Można tu wymienić m.in.:
- obciążenia eksploatacyjne,
- czynniki środowiskowe,
- czynniki mechaniczne
powodujące tworzenie się progów, pęknięć płyt i różnego rodzaju przemieszczeń w obrębie elementów betonowych (klawiszowanie), a zwłaszcza posadzek. Naprawa tych uszkodzeń zakłada przede wszystkim stabilizację oraz poziomowanie płyt z wykorzystaniem technologii iniekcji ciśnieniowej, mającej przywrócić pierwotne parametry płyt. Warto przy tym dodać, że iniekcja taka zwana jest również geopolimerową (geotechniczną) i wykorzystuje się w niej materiały takie jak żywice poliuretanowe, polimerowe oraz silikatowe.
Na czym polega iniekcja geotechniczna?
Innymi słowy można powiedzieć, że jest to zdalne ciśnieniowe wprowadzanie (pompowanie) materiału naprawczego do gruntu. Możemy wyróżnić 2 rodzaje takiej iniekcji:
- wypełniającą bez przemieszczenia – zastępuje ona wodę w gruncie iniektem lub zaprawą, ale nie powoduje przy tym jego przemieszczeń. Ten rodzaju naprawa obejmuje iniekcję penetracyjną i wypełnianie objętościowe,
- przemieszczeniową (rozpychająca) – jej zastosowanie prowadzi do przemieszczania gruntu; może powodować np. jego ściśnięcie.
Jak przeprowadzana jest iniekcja betonu
Bardzo duże znaczenie w prowadzeniu prac iniekcyjnych ma precyzja i doświadczenie wykonawcy w samej aplikacji iniektu w podłoże. Cały proces należy wnikliwie obserwować i na bieżąco reagować na wszelkie zmiany.
W pierwszej kolejności należy zabezpieczyć i przygotować odpowiedni sprzęt oraz oznaczyć siatki otworów w nawierzchni. Ich optymalne rozmieszczenie to 1-1,5 metra. Kolejnym zadaniem jest nawiercenie prostopadłych do iniekcji otworów, które mają średnicę 14-16 mm i dobraną do rodzaju podłoża głębokość. Następnie wprowadza się do nich lance do iniekcji ciśnieniowej. Ostatnim etapem jest usunięcie lanc, zaślepienie otworów i sporządzenie dokumentów powykonawczych o przebiegu prac.
Zalety metody iniekcyjnej w naprawie betonu
Do największych zalet zastosowania iniekcji ciśnieniowej w naprawie betonu można zaliczyć:
- bezinwazyjność technologii,
- szybki czas realizacji zlecenia,
- brak przestojów w pracy zakładu,
- ekonomiczność,
- brak konieczności ściągania do pracy ciężkiego sprzętu, a co za tym idzie – mniejszy hałas i bałagan,
- trwałość metody, która uwzględnia likwidację przyczyn oraz skutków.
Jak widać zatem – przeprowadzenie skutecznej iniekcji przemysłowej posadzki betonowej wcale nie jest takie łatwe i wymaga specjalistycznej wiedzy. Jeżeli zależy Ci na doskonałym efekcie, a także trwałym zlikwidowaniu rys, pęknięć, czy szczelin w betonie – skontaktuj się z nami.